Akademia Niepodległości – SOCJALISTYCZNA IRREDENTA

IPN grudzien 2017 Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie cykl wykładów w ramach Akademii Niepodległości. Pierwsze spotkanie odbyło się 11 grudnia. Wykład: SOCJALISTYCZNA IRREDENTA wygłosił dr hab. Karol Sacewicz – szef olsztyńskiego oddziału IPN. Tego samego wieczoru odbyło się także otwarcie wystawy fotografii: "Warmińsko - Mazurskie ślady Jana Bułhaka oraz Jana Bucały na Wileńszczyżnie"

Akademia Niepodległości to rozpoczęty w  grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy roku 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Aparat bezpieczeństwa wobec Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Krzysztof Kierski21 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się wykład Krzysztofa Kierskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Inspektor ds. badań historycznych z olsztyńskiej delegatury IPN dość szczegółowo opisał działania Aparatu Bezpieczeństwa na terenie Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przez długie lata władze PRL starały się na wszelkie sposoby utrudniać życie pielgrzymom stosując najróżniejsze metody. W okresie największego rozkwitu Kultu Maryjnego w latach 70 „nie było drzewa” w Gietrzwałdzie, którego nie pilnowałby funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. Brak informacji prasowych, dezinformujące nazwy miejscowości, wzmożone kontrole autokarów, prowokowane rozróby, podsłuchy, rozbijanie kleru od środka, agenci wśród zakonników, wysokie opodatkowanie – to tylko niektóre fakty i zdarzenia przytoczone przez Krzysztofa Kierskiego.

X Wieczór z muzyką w Gietrzwałdzie

Wieczor z muzykaW sobotę 28 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się kolejny "Wieczór z muzyką". Imprezę tradycyjnie poprowadziła Aleksandra Krasowska. Młodzież ze szkół muzycznych zaprezentowała swoje umiejętności w utworach klasycznych kompozytorów. Tym razem na gietrzwałdzkiej scenie wystąpili: na fortepianie: Maja Cierach, Szymon Juchno, Amelia Banasiak, na saksofonie (duet): Ania Witkiewicz i Zuzanna Pieczara, na wiolonczeli: Zuzanna Konstantynowicz, Patrycja Deptuła, Amelia Bryl, na waltorni: Emilian Spychalski, Mateusz Kubat, Paweł Graczyk, Józef Morusiewicz i na skrzypcach: Zuzanna Zielińska, Barbara Pliszka, Zofia Rudol.

Gok Gietrzwałd

"Mam już dość – chorej, postkomunistycznej Polski"

BastiMam już dość – udawania, że jesteśmy wolni, Mam już dość – chorej, postkomunistycznej Polski, Mam już dość – braku perspektyw na jakiekolwiek jutro, Mam już dość  – gadania o tym, że na zmiany jest za późno! – tak śpiewał raper BASTI (Zbigniew Woźniak) 21 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie. "Basti" to artysta, który na scenie hiphopowej działa od 2001 r. (pierwsze nagrania już w 1995).  W swoich utworach porusza najróżniejszą tematykę, ale w ostatnim czasie skupił się na piosenkach związanych z Polską, patriotyzmem i polityką – czego wyrazem są mocne słowa o III RP i upadającej Europie.